Programme

5: Visit to ICIMOD Knowledge Park | HKH Science Policy Dialogue

8:15 - 11:30 AM: Visit to ICIMOD Knowledge Park (optional)

9:30 - 11:45 AM: Hindu Kush Himalaya (HKH) Science – Policy Dialogue: Key Findings and Main Messages of the HKH Monitoring and Assessment Programme (HIMAP) (optional) 

11.30 – 12.45 
Lunch for Knowledge Park Visitors and HIMAP Participants

Host: Naina Shakya

National Anthem of Nepal

Welcome: David Molden, Director General, ICIMOD | Welcome Speech

Lighting of the Lamp: The Right Honourable Bidya Devi Bhandari, President of Nepal

Remarks: Veronica Cody, Ambassador, Delegation of the European Union to Nepal | Remarks 

Remarks: Dasho Rinzin Dorji, ICIMOD Board Chair & Secretary, Government of Bhutan

Remarks: Honourable Mithila Chaudhari, Minister, MoPE, Government of Nepal

Presidential Address: The Right Honourable Bidya Devi Bhandari, President of Nepal

Vote of Thanks: Prakash Mathema, Secretary, MoPE, Government of Nepal

14.45 – 15.15
Refreshments

The role of a resilient HKH in the future of a sustainable Asia

Setting the Context and Panel Moderation: David Molden, ICIMOD | Opening Speech

Sonam Wangchuk, Founding Director, SECMOL

Gowher Rizvi, Advisor to Prime Minister, Government of Bangladesh

Yeshey Dorji, Minister, Government of Bhutan

V K Saraswat, Member, NITI Aayog, India

Gyan Chandra Acharya, Economic Advisor to Prime Minister of Nepal, Former UN Under Secretary General

Veronica Cody, Ambassador, Delegation of the European Union to Nepal

Peter Budd, Ambassador, Embassy of Australia in Nepal

Roland Schafer, Ambassador, Embassy of Germany in Nepal

Bimala Rai Paudyal, Former Member, National Planning Commission, Government of Nepal

Teresa Fogelberg, Deputy Chief Executive, Global Reporting Initiative

About the Conference and Vote of Thanks: Nand Kishor Agrawal, ICIMOD

17.30 – onwards
High Tea

08.00 – 09.00
Registration at ICIMOD


Introductory Key Note Address: Resilience building challenges for the HKH

Eklabya Sharma, ICIMOD 

Sir Partha Das Gupta, University of Cambridge

Host: Arabinda Mishra, Anna Sinisalo

Chair: Asun St. Clair, DNV GL

Panelists:

  • Yusuf Zafar, Pakistan Agriculture Research Council
  • Lalit Kapur, MoEFCC, Gov. of India
  • Yanfen Wang, Chinese Academy of Sciences
  • Atiq Rahman, Bangladesh Center for Advanced Studies
  • Asit Biswas, Lee Kuan Yew, School for Public Policy

        10.45 – 11.15
        Tea and Group Photo

        Host: Dhrupad Choudhury, Kamala Gurung, Ruijun Long

        Chair: Hans Hurni, University of Bern

        Panelists:

        • Bharati Pathak, FECOFUN
        • Subramanian Pattabiraman, European Union
        • Nambi Appadurai, WRI India
        • Uttam Sinha, IDSA
        • Ngawang Pem, Government of Bhutan
        • Arjumand Nizami, HELVETAS Swiss Intercooperation
        • Kazuhiko Takeuchi, Institute for Global Environmental Strategies
        • Ms Ashra Kunwar, Nepal (Youth representative from HKH Youth Forum)

        12.45 – 13.45
        Lunch

        5A: Sustaining mountain ecosystems and biodiversity

        Host: Wu Ning, Nakul Chettri

        Chair: Yang Yongping, Kunming Institute of Biology

        Panelists:

        • Wu Ning, ICIMOD
        • Marc Foggin, Univ. of Central Asia
        • Radha Wagle, Govt of Nepal
        • Annamraju Rajanikanth, Birbal Sahni Inst. of Paleosciences
        • Jyoti Raj Patra, TROSA
        • Rajendra Agarwalla, Sustainable Projects

        5B: Ensuring water security

        Host: Santosh Nepal, Faisal Qamer

        Chair: Asit Biswas,  Lee Kuan Yew School for Public Policy

        Panelists:

        • Arun Shrestha, ICIMOD
        • Dipak Gyawali, Nepal Water Conservation Foundation
        • Aditi Mukherji, ICIMOD
        • Anil Vishnupant Kulkarni, Indian Institute of Science
        • Hazrat Mir, PMD Pakistan (TBC)
        • Than Aye, ECD, Myanmar

        5C: Supporting access to clean energy

        Host: Arnico Panday, Bikash Sharma

        Chair: Rinzin Dorji, Gov. of Bhutan

        Panelists:

        • Ramesh Vaidya, ICIMOD
        • Leena Srivastava, TERI University
        • Jiwan Acharya, ADB
        • Ram Prasad Dhital, AEPC

        5D: Promoting food and nutrition security

        Host: Golam Rasul, Lipy Adikari

        Chair: R.A.M. Obaidul Muktadir Chowdhury, Member of Parliament, Bangladesh 

        Panelists:

        • Tor Aase, CICERO
        • Mark Whitton, AKF
        • Sabnam Shivakoti, Gov. of Nepal
        • Abid Hussain, ICIMOD
        • Nilabja Ghosh, IEG

        15.15 – 15.45
        Tea

        6A: Achieving gender and social equity

        Host: Chanda Gurung, Muhammad Ismail  

        Chair: Naba Bikram Kishore Tripura, Gov. of Bangladesh

        Panelists:

        • Maya Magarati, Univ. of Washington
        • Kallur S. Murali, IDRC
        • Muzaffar Uddin, AKRSP
        • Suman Bisht, ICIMOD
        • Yang Shuo, Yunnan Inst. of Env. Science

        6B: Ending mountain poverty

        Host: Abid Hussain, Amina Maharjan

        Chair: Ram Prasad Lamsal, MoPE 

        Panelists:

        • Su Yufang, KIB
        • Golam Rasul, ICIMOD
        • Carolina Adler, MRI
        • Ganesh Thapa, Nepal

        6C: Adapting to climate change and managing disaster risk

        Host: Mandira Shrestha, Neera Pradhan, Vijay Khadgi

        Chair: Stefan Schneiderbauer, Eurac Research

        Panelists:

        • Nusrat Nasab, AKAH
        • N.H. Ravindranath, Indian Inst. of Sci.
        • Ang Tshering Sherpa, Climate Alliance of Himalayan Communities
        • Anand Sharma, Indian Met. Society

        6D: Building economic opportunity and investment

        Host: Surendra Joshi, Ghulam Ali

        Chair: Teresa Fogelberg, GRI

        Panelists:

        • Basanta Shrestha, ICIMOD
        • Rajendra Dobhal, Uttarakhand Council for Sci. and Tech.
        • Sujeev Shakya, NP Econ. Forum
        • Tamzid Spondon, Base Camp
        • Damchae Dem, BAOWE

        18.00 – onwards
        Reception Dinner at ICIMOD

        Host: Dhrupad Choudhury, Laurie Vasily

        Panelists:

        Chairs of parallel sessions will be panelists

        Host: Kanchan Shrestha, Bhaskar Karky

        Chair: Ashok Jain, NITI Aayog

        Panelists: 

        • Sachidananda Satapathy, Policy Advisor
        • Brian Dawson, DFAT
        • Bimala Rai Paudyal, former member NPC
        • Kai Windhorst, GIZ
        • Mona Sherpa, HELVETAS Nepal

        11.15 – 11.45
        Tea


        9A: Policy and institutions

        Host: Clemens Kunze, Anjal Prakash

        Chair: Sunil Ray, ANSISS

        Panelists:

        • Brij Rathore, ICIMOD
        • Qamar uz Zaman Chaudhry
        • U Bo Ni, Forest Dept., Myanmar
        • Rojina Manandhar, UNFCCC
        • Dibya Gurung, WOCAN

        9B: Markets and business solutions

        Host: Tashi Dorji, Naina Shakya

        Chair: Asun St. Clair, DNV GL

        Panelists:

        • Naina Shakya, ICIMOD
        • Ayesha Khan, Hashoo Found.
        • Pankaj Raturi, Dabur Nepal
        • Satish Raju, Swiss Reinsurance
        • Anu Lama, ICIMOD
        • Shiquan Wang, Yak Dairy Co

        9C: Regional cooperation

        Host: Golam Rasul, Farid Ahmad

        Chair: PK Taneja, SAARC DMC

        Panelists:

        • Basanta Shrestha, ICIMOD
        • Aaron Wolf, Oregon State Univ.
        • Yanhong Wu, CNICIMOD
        • Rajan Kotru, ICIMOD
        • Ghulam Mohammad Malikyar,
        • NEPA Afghanistan
        • Kate Hayes, DFAT

              9D: Knowledge and technology networks

              Host: Birendra Bajracharya, Mani Nepal

              Chair: Mozaharul Alam, UNEP

              Panelists:

              • Chi Huyen Truong, ICIMOD
              • Susanne Von Dach, Univ. of Bern
              • Bjorn Alfthan, GRID-Arendal
              • Ranjan Shrestha, EU
              • Gretchen Kalonji, Sichuan University

              13.15 – 14.15
              Lunch

              Photo Committee: Utsav Maden, Udayan Mishra, Amy Sellmyer

              Posters Committee: Sanjeev Bhuchar, Janita Gurung, Kamala Gurung, Abid Hussain, Samita Sharma, Bhawana Syangden, Chi Huyen Truong

              Marketplace Committee: Laxmi Dutt Bhatta, Vishwas Chitale, Naina Shakya, Samita Sharma, Anu Joshi Shrestha, Bhawana Syangden, Kabir Uddin, Jun Jun Zhou

              15.30 – 16.00
              Tea

              Host: Janita Gurung, Suman Bisht

              Chair: Anne-Charlotte Malm, Embassy of Sweden in Bangkok

              Panelists:

              • Hari Krishna Upadhyaya, CEAPRED
              • Leena Srivastava, TERI
              • Onno Ruhl, AKDN
              • Yankila Sherpa, Trans Himalayan Environment and Livelihood Program
              • Freshta Ibrahimi, nominated from Youth Forum

              17.30 – onwards
              Thamel by Night: Visit to the popular Thamel area in Kathmandu (optional)

              Host: Laxmi Bhatta, Sanjeev Bhuchar

              Chair: Kinzang Dorji, Former Prime Minister of Bhutan

              Panelists:

              • JLN Sastry, Dabur India 
              • Joern Kristensen, Myanmar Inst. for Integrated Development
              • Sonam Wangchuk, Ice Stupa Project
              • Neera Pradhan, ICIMOD
              • Sristi Joshi Malla, SABAH Nepal (TBC)
              • Rajendra Singh, Tarun Bharat Singh

              10.30 – 11.00
              Tea

              Hosts: Brij Rathore, Flip Wester, Arabinda Mishra, Nand Kishor Agrawal

              Facilitators: TBD during the conference

              13.00 – 14.00
              Lunch

              Committing to resilience-building solutions: Mapping the way forward

              Host: Nand Kishor Agrawal

              Moderator: Eklabya Sharma, ICIMOD

              Panelists:

              • VK Saraswat, Member, NITI Aayog, Government of India
              • Mozaharul Alam, UNEP
              • Rojina Manandhar, UNFCCC
              • Kallur Murali, IDRC
              • David Molden, ICIMOD
              • TBD, SAARC
              • TBD, Norway

                        15.30 – 16.00 
                        Closing Ceremony

                        • Announcement of poster competition and photo competition winners
                        • Vote of Thanks: ICIMOD
                        • Closing Statement: Prakash Mathema, MoPE, Govt of Nepal
                        • Closing Statement: David Molden, ICIMOD

                        16.00 – onwards 
                        High Tea and Networking